Siber Vatan Programı Uygulanacak

Siber Vatan Programı Uygulanacak

Siber Vatan Programı Uygulanacak
13 Mayıs 2022 - 11:10

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından ulusal stratejiler çerçevesinde üst ölçekli plan ve programlar ile uyumlu şekilde ülkemizin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması ve genç istihdamının arttırılması amacıyla Siber Vatan Programı uygulanmaktadır.
 

Siber güvenlik konusunda toplum genelinde ve özellikle gençlerde farkındalık oluşturmak, yerli siber güvenlik teknolojilerinin geliştirilmesi ve kritik altyapılarda kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik değerlendirmelerde bulunmak üzere bilgi güvenliği ve dijital teknolojiler alanında yetkin kişilerin katılımıyla 13 Mayıs 2022 tarihinde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi adıyla ve Siber Güvenlikte Kritik Unsur; İnsan Kaynağı temasıyla bir etkinlik gerçekleştirilmiştir.
 

Açılış konuşmalarını Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi ALTUNSU, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı ÖZÖLÇER, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat ŞEKER, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali DÖNMEZ, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha KOÇ ve Zonguldak Valisi Mustafa TUTULMAZ’ın yaptığı Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesinde alanında uzman konuşmacılar tarafından bilgi güvenliği konusunda istihdam ve girişimcilik konularında konuşmalar, siber güvenlik alanında istihdam ve siber güvenlik ürünlerinde yerlileştirme konularında paneller ve siber istihbarat savaşları konusunda değerlendirmeler ve sunumlar gerçekleştirilmiştir.

 

Zirvede ülkemizde ihtiyaç duyulan nitelikli siber güvenlik elemanı ihtiyacının karşılanması hedefine yönelik olarak hedef kitlesinin üniversite öğrencilerinin olduğu ve ANKARA, BAKA, BAKKA, BEBKA, DAKA, DİKA, FIRAT, GMKA, İZKA, KUDAKA, KUZKA, MARKA, SERKA, TRAKYA ve ZAFER Kalkınma Ajansları ile üniversiteler tarafından uygulanacak Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programının imza töreni gerçekleştirilmiştir.

 

Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı işbirliğinde Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kalkınma Ajansları, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ve Üniversiteler tarafından uygulanacaktır.
 

Zirvede ayrıca T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi arasındaki işbirliği ile kurulacak olan Siber Vatan Yetkinlik Merkezlerinin işbirliği protokolü imza töreni gerçekleştirilmiştir.

 

Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi kapsamında ayrıca 13-14-15 Mayıs 2022 tarihlerini kapsayan ve 54 saat sürecek olan Siber Güvenlik StartupWeekend Girişimcilik Yarışması gerçekleştirilmektedir. Siber güvenlik odağındaüniversite öğrencilerine yönelik teknoloji odaklı girişimciliğin geliştirilmesi konusunda 2 gün boyunca farkındalık oluşturma, işmodeli geliştirme ve geliştirilen modelin doğru bir şekilde sunulması kapsamında eğitimlerin verileceği, takımçalışmaları ve mentör buluşmaları gerçekleştirilecektir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum