Mayın Riskine Karşı Balıkçıları Uyardı

Mayın Riskine Karşı Balıkçıları Uyardı

Mayın Riskine Karşı Balıkçıları Uyardı
12 Mayıs 2022 - 17:54
Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kanyan balıkçıları mayın riskine karşı dikkatli olması uyarısında bulundu. Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan, İstanbul Boğazı'nda mayın bulunmasından sonra, sıklıkla vatandaşların mayın ihbarında bulunduğunu açıkladı. İstanbul boğazında görülen mayınların ardından Zonguldaklı balıkçıların tedirginlikleri sürüyor.

Duyarlı vatandaşlar sıklıkla denizde gördüğü her cisimi Sahil Güvenlik Komutanlığına ve Zonguldak Su Ürünleri Kooperatifine bildiriyor.  Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan, İstanbul Boğazı'nda mayın bulunmasından sonra, sıklıkla vatandaşların denizde dürbünle gördüğü her cismi Sahil Güvenlik Komutanlığına ve Zonguldak Su Ürünleri Kooperatifine bildirdiğini söyledi. “Risk gene devam ediyor. Sahil güvenlik komutanlığınca aldığımız bitkilere göre şuanda Kefken ve İğne ada arasında  gün batımıyla gün doğumu ile yasak olan bölgeler kısmen açıldı. Ancak Kefken, 2 mil kuzeyinde gene bir mayın bulundu. Risk gene devam ediyor. Zonguldak 86 Sahil Güvenlik Komutanlığımız bizi her konuda uyarıyor.

Geceleri çıkarken balıkçı arkadaşlarımız dikkat etsinler her an herşeyle karşılaşabilirler. Böyle cisim gördüklerinde bizi aramaları rica olunur diyorlar. Şuana kadar herhangi bir mayınla karşılaşmadık. Balıkçı arkadaşlarımızı bizde bilgilendirdiğimiz için şuanda birşeyle karşılaşmadık. Yavaş yavaş tehlike geçiyor ki Kefken ve İğne ada arasında kısmen serbest bırakıldı. Gene arkadaşlarımızı Su Ürünleri Koperatifi olarak hepsini bilgilendirdik. Bir sorun olduğu zaman balıkçı arkadaşlarımızı ve sahil güvenlik Komutanlığı bilgilendireceğiz. Bize ve sahil güvenliğe gelen ihbarlar var.

Vatandaşlarımız evlerinden dürbünle baktıklarında denizde cisim görüyorlar. Mayın diye ihbar ediyorlar. Anca ağ şamandıraları olduğu için öyle bir panik havası oluyor. Vatandaşlarımızın da duyarlı olması bizim içinde avantajdır. Bu ihbarlar sıklıkla geliyor. Balıkçılık sezonunda dip avcılığı yapıldığı için şamandıralar sık sık atılıyor. Vatandaşlarımız duyarlı olduğu için sıklıkla sahil güvenlik komutanlığına ihbarda bulunuyorlar”dedi..


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum