Reklam
Reklam

Bu Saygısızlığın Bedelini En Ağır Şekilde Ödeyecek

Bu Saygısızlığın Bedelini En Ağır Şekilde Ödeyecek

Bu Saygısızlığın Bedelini En Ağır Şekilde Ödeyecek
23 Temmuz 2021 - 14:10

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, 23 Temmuz Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümünde Zonguldak’ta ki İsmet İnönü Heykeli çevresinde yapılan düzenlemeleri eleştirdi.

Yapılan düzenlemelerle ilgili Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a yüklenen Erol Sarıal “Asıl acı olan yanı ise, desteğini aldığı çağdaş, laik birçok Zonguldaklı yurttaşın duygularını bilmesine karşın, Belediye Başkanı Selim Alan’ın uygulamalar konusunda suskun kalmasıdır. Yapılanların siyasal bedelleri olacaktır. Bürokratlar gelirler ve giderler. Ancak Belediye Başkanı Alan, Kurtuluşun ve Kuruluşun iki liderinden birisi olan İnönü’ne karşı yapılan bu saygısızlığın bedelini en ağır bir şekilde ödeyecektir” dedi.

 

Erol Sarıal’ın açıklaması şöyle;

AKP iktidarının temsilcileri ve bürokratlarının Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet’in kurucu kadrolarını hedef aldığı görülmektedir. İçten içe sürdürülen hesaplaşma Zonguldak’a değin uzanmış durumdadır. Yurdun birçok yerinde, anıtlar ve semboller üzerinden sürdürülen bu hesaplaşma; çağdaş, laik devlet düzeni yanında, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı ve Lozan Barış Anlaşması’nı da hedef alan bir niteliğe bürünmüştür. Yüce Önder Atatürk ile Kurtuluşta ve Kuruluşta en yakın silah ve çalışma arkadaşı İsmet İnönü hakkında belgesiz iddialar ortaya atılmaktadır. AKP’liler ve AKP’ye yakın medya kuruluşları tarafından Ulusal Kurtuluş Savaşımız yok sayılmaktadır. “Yedi Düvel’e” karşı Lozan’da elde edilen kazanımlar küçümsenmektedir.  

AKP’nin Genel Başkanı Tayip Erdoğan tarafından Atatürk ve İsmet İnönü’nün özel yaşamına değin uzanan saldırılar söz konusudur. Yine, Ayasofya’da yapılan ibadet sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözleri önünde ve açık onayı ile Atatürk’ün manevi kişiliğine hakaret edilmiş; bu görüntüler medyadan canlı olarak yayınlanmıştır. Birçok tarikatın, AKP’li belediyelerin, AKP örgütlerinin iller düzeyinde yapılan etkinliklerinde Atatürk ve İsmet İnönü’ne karşı hakaret içeren söylemler ve yayınlar hız kesmeden sürdürülmektedir. Özellikle İsmet İnönü’ne karşı yapılan hakaretler, AKP’li olmanın “tez sınavına” dönüştürülmüştür.

                    İsmet İnönü’ne AKP Zonguldak Kuşatması

Yakın zamana kadar ölüm yıldönümlerinde ve Lozan Anlaşması’nın yıl dönümlerinde Zonguldak İsmet İnönü Parkı’nda, İnönü Anıtı önünde İsmet İnönü anısına devlet töreni düzenlenirdi. Devlet erkanı ile birlikte veya ayrı ayrı olmak üzere, siyasal partiler, okullar ve diğer sivil toplum temsilcileri de aynı alanda İnönü’nün manevi kişiliği önünde saygı duruşunda bulunurlardı. Bazı yurttaşlarımız ise aynı alandan geçerken, elleri havaya açıp İsmet İnönü için dua ederlerdi.

         

Günümüzde; “Zonguldak Merkez Kıyı Düzenleme Projesi” ile İnönü Parkı tümüyle törene kapatılmıştır. İsmet İnönü Anıtı önünde ve çevresinde iki kişinin yan yana dua edebileceği bir alan bırakılmadığı görülmektedir. Başlangıçta, halka açık bilgilendirmede, yazılı ve görsel basın yayında topluma tanıtılan projede yer almamasına karşın Anıtı’n önüne kaykay pisti yapılmıştır. AKP’li Zonguldak Belediyesi ve AKP’li bürokratlar pandemi yasaklarından yararlanarak İsmet İnönü Parkı’nı ticari işletmelerle ve kaykay pistleri ile kuşatarak işgal etmişlerdir.

                   İsmet İnönü Yaşamını Ulusa Adamış Bir Yurtseverdir

 

İsmet İnönü, henüz 36 yaşında genç bir albay iken Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın hazırlayıcı Genel Kurmay Başkanlığı görevini üstlenmiş yetkin bir askerdir.
Düşman karşısında dağınık durumdaki çeteler savunmasından, düzenli orduya geçişin mimarıdır.

Zaferler serisi olan; Birinci ve İkinci İnönü, Sakarya ve Büyük Taarruzun planlayıcı ve uygulayıcı Batı Cephesi Komutanı’dır.

Ulusal Kurtuluş cephelerine komuta ederken, ilk çocuğunun ölümünden bir buçuk sene habersiz savaşan, tam bir yurtseverdir.

Osmanlı’nın ülkeyi teslim ettiği Mondros (teslimiyet) antlaşmasına karşı, Mudanya (varoluş) Ateşkes Antlaşması’na imza atan asker diplomattır.
Ülkeyi, iç ve dış düşmanlar arasında paylaştıran Sevr (sözde) Barış Antlaşması’na karşı Lozan Barış Antlaşması’na imza atan Dışişleri Bakanı ve Lozan Baş Delegesidir.

Cumhuriyet’in ilk Başbakanı ve İkinci Cumhurbaşkanıdır.

 Çok partili çağdaş demokrasiye geçişin kurucu/koruyucu mimarıdır.

                          Siyasal Sorumlulardan Hesap Sorulacaktır         

Mustafa İsmet İnönü, iç siyasal çekişmelerin aracı yapılacak bir kimlik değildir. Aksine, ülkenin yok oluştan kurtuluşunda, yeniden kuruluşunda büyük katkısı ve öz verisi dünya tarihçileri tarafından kayıt altına alınmış önemli bir kişiliktir. Birçok gerici ve bölücü isyanın bastırılarak Çağdaş Laik, Üniter devlet yapısının kökleşmesine önemli katkıları vardır.

 

 AKP zihniyeti, İnönü’nün, bu ülkeye ve Türk Ulusuna yaptığı fedakârca hizmetleri yok saymaya çalışmaktadır. Ancak, “güneç balçıkla sıvanmaz.” Gerçekte İnönü, daha sağlığında Dünya tarihinin, Cumhuriyet tarihinin ve Türk tarihinin anıtlaşmış bir aktörüdür. İsmet İnönü, Birinci İnönü, İkinci İnönü ve Sakarya’da düşman kuşatmalarını yarmayı başarmış; Afyonkarahisar Kocatepe’den, Kütahya Dumlupınar’dan İzmir Körfez’ine kadar düşman kuvvetlerini kesintisiz kuşatarak ulusu zafere taşımıştır. Zonguldak’ta AKP kuşatmasını yaracak sevgiye ve saygınlığa sahiptir

Yapılan bu düzenlemeyle yurtsever, Cumhuriyetçi Zonguldak halkının duygularıyla alay edilmiştir. Asıl acı olan yanı ise, desteğini aldığı çağdaş, laik birçok Zonguldaklı yurttaşın duygularını bilmesine karşın, Belediye Başkanı Selim Alan’ın uygulamalar konusunda suskun kalmasıdır. Yapılanların siyasal bedelleri olacaktır. Bürokratlar gelirler ve giderler. Ancak Belediye Başkanı Alan, Kurtuluşun ve Kuruluşun iki liderinden birisi olan İnönü’ne karşı yapılan bu saygısızlığın bedelini en ağır bir şekilde ödeyecektir. Siyasetin daha ilk basamağında, genç yaşında, gelecek ilk seçimleri kaybederek dersini alacaktır. Ve sonrasında Zonguldak caddelerinde, İsmet İnönü Parkı dolayında yürümenin ağırlığı altında sürekli ezilecektir.

                             Bu Konunun Sonuna Kadar Takipçisi Olacağız

CHP Zonguldak İl Başkanlığının ve CHP Milletvekilleri Heyetinin üç kez açıklama yaparak, İnönü Parkı’nda, İnönü Anıtı çevresinde yapılan düzenlemelerin kaldırılması istekleri karşılıksız bırakılmıştır.

CHP Kilimli İlçe Yönetim Kurulu, 4 Temmuz 2021 tarihli Yönetim toplantısında konuyu çok yakından izleme kararı almıştır. Duyarlı yurttaşlarımıza ve Zonguldak kamuoyuna duyurmak isteriz.

Varlığın ve Ulusal Onurun Geri Alındığı Lozan Antlaşması’nın 98. Yılı Yurtsever Halkımıza Kutlu Olsun.


YORUMLAR

  • 0 Yorum